Kredyt oddłużeniowy – ostatnia deska ratunku dla dłużnika

Kredyt oddłużeniowy to dobre rozwiązanie dla klientów banków i firm pożyczkowych poszukujących środków na spłatę swoich wcześniejszych zobowiązań. Czy mogą na niego liczyć także osoby, które otrzymały negatywne wpisy w BIK? Rozwiązaniem jest kredyt oddłużeniowy pozabankowy, który można otrzymać mimo złej historii kredytowej, a nawet trwającej egzekucji komorniczej. W ofercie firm pożyczkowych jest też kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń.

Szansa na wyjście z długów

Polacy pożyczają ogromne sumy pieniędzy, a wielu z nich ma problem z terminowym regulowaniem swoich należności. By popaść w tarapaty finansowe nie trzeba bowiem wiele. Wystarczą brak oszczędności na koncie i czasowa utrata źródła dochodu, by spadły na nas poważne problemy ze spłatą długu. Wielu konsumentów, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, poszukuje możliwości wyjścia z zadłużenia. Z myślą o nich instytucje finansowe oferują kredyty oddłużeniowe.

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy to produkt finansowy, z którego korzysta się w celu spłaty wszystkich zobowiązań kredytowych. Uzyskane w ten sposób środki kieruje się na spłatę zadłużenia wynikającego z zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów. Po uregulowaniu tych należności konsument pozostaje z obowiązkiem spłaty jedynie kredytu oddłużeniowego.

Spłata takiego zadłużenia rozłożona jest w czasie na przystępne dla kredytobiorcy raty. Kredyt oddłużeniowy może być zatem pomocnym narzędziem, które pozwoli uniknąć kosztownych problemów z firmami windykacyjnymi i egzekucją komorniczą. Warto dodać, że kredyt oddłużeniowy to nie to samo co kredyt konsolidacyjny. Ten drugi przeznaczony jest bowiem dla konsumentów, którzy mają pozytywną historię kredytową, tzn. nie zalegają ze spłatą długów.

Kto skorzysta i na jakich zasadach?

Kredyty oddłużeniowe przeznaczone są dla osób, które mają zaciągniętych kilka kredytów i pożyczek w różnych bankach i firmach pożyczkowych. By otrzymać tego rodzaju środki należy zwykle wykazać, że otrzymuje się stały dochód, przedstawiąjąc kredytodawcy zaświadczenie z zakładu pracy lub wyciąg z konta. Instytucje udzielające takich kredytów z pewnością sprawdzą też historię kredytową dłużnika i ocenią jego zdolność do spłaty zobowiązania.

Jak otrzymać kredyt oddłużeniowy?

Uzyskanie kredytu przez osoby, której mają kłopoty ze spłatą wcześniejszych zobowiązań finansowych może okazać się problematyczne. Banki dokonują bowiem surowej oceny swoich klientów pod kątem ich kondycji ekonomicznej. Zdolność kredytową oceniają na podstawie wpisów w BIK, w którym zawarte są wszystkie dane na temat zaciągniętych zobowiązań oraz problemów z terminowym regulowaniem wpłat. W jaki sposób otrzymać kredyt oddłużeniowy ze złym BIKiem?

Kredyt oddłużeniowy pozabankowy – dla kogo?

Osoby zainteresowane uzyskaniem kredytu oddłużeniowego powinny szukać pomocy w instytucjach pozabankowych. Banki kierują się bowiem bardzo restrykcyjnymi zasadami podczas oceny zdolności kredytowej dłużników i odmawiają wypłaty środków osobom, które mają zły BIK, BIG i KRD. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kredyt oddłużeniowy pozabankowy. Oferują go różnego rodzaju instytucje pożyczkowe, wśród których nie brakuje firm specjalizujących się w udzielaniu pożyczek konsumentom zalegającym ze spłatą dotychczasowych zobowiązań w tym pożyczek dla zadłużonych. Firmę udzielającą tego rodzaju wsparcia z pewnością będzie interesować:

  • jaka jest łączna, całkowita kwota zadłużenia,
  • w jakich instytucjach klient zaciągnął swoje zobowiązania finansowe,
  • jaki jest czas spłaty zadłużenia dla poszczególnych zobowiązań.

Kredyty bez BIK i z komornikiem – czy jest się czego bać?

Instytucje pozabankowe dysponują też specjalną ofertą kredytów oddłużeniowych dla osób, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji zadłużeniowej. Chodzi o klientów, wobec których wszczęto postępowanie windykacyjne lub egzekucję komorniczą albo posiadają oni poważne zaległości w spłacie zadłużenia w bankach oraz innych instytucjach. Z myślą o takich dłużnikach powstały takie produkty jak kredyt oddłużeniowy z komornikiem oraz kredyt oddłużeniowy bez BIK. Aby z nich korzystać, należy przedstawić zwykle zabezpieczenie dla zaciąganego kredytu w postaci nieruchomości.

A dla kogo kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń?

Bardzo często osoby zadłużone, które ubiegają się o kredyt zadłużeniowy nie posiadają jednak nieruchomości, która mogłaby stać się zabezpieczeniem dla zaciąganego zobowiązania finansowego. Dla takich klientów instytucje finansowe oferują kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń. Tego rodzaju kredyty oferowane są jednak na mniejsze sumy, a pożyczkodawca wymaga zwykle poręczenia przez osobę, która ma dobrą zdolność kredytową i jest w stanie wykazać stały dochód.