Kredyt dla emeryta. Kto ma szansę na gotówkę od banku?

Osoby starsze to liczna i atrakcyjna grupa klientów banków, która w przyszłości jeszcze bardziej zyska na znaczeniu. Dlatego wiele instytucji bankowych oferuje usługi kredytowe dedykowane seniorom. Na jakich zasadach można otrzymać kredyt dla emeryta i czym kierują się banki, udzielając tego rodzaju finansowania? Czy w ich ofercie można znaleźć też kredyt hipoteczny dla emeryta?

Jak siła starszego pokolenia przekłada się na popularność kredytów dla seniorów?

Polskie społeczeństwo się starzeje. Według najnowszych danych GUS (za 2017 rok) świadczenia emerytalne pobiera 6,4 miliona osób. Fachowcy szacują, że do 2050 roku osoby powyżej 65 roku będą stanowiły 1/3 wszystkich mieszkańców kraju. Warto też dodać, że Polacy coraz dłużej żyją. W ciągu kolejnych 30 lat przeciętna długość życia kobiet może wzrosnąć o 5 lat, a mężczyzn o 7 lat.

Emeryt, czyli ważny klient dla banku

Emeryci to ogromna grupa społeczna, której znaczenie w najbliższych latach będzie szybko rosnąć. Już dziś stanowią oni poważną grupę klientów korzystających z usług bankowych. Niewielka wysokość świadczeń emerytalnych często zmusza seniorów do poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. Dlatego dostępny w wielu bankach kredyt dla emeryta to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością.

Czy seniorzy potrzebują kredytów?

Pozyskane w ten sposób środki osoby starsze najczęściej przeznaczają na bieżące wydatki, opłacenie rachunków oraz remonty. Kredyt gotówkowy to także popularny sposób na zdobycie funduszy na zakup sprzętu AGD i RTV lub sfinansowanie uroczystości rodzinnej. Emeryci pożyczają też często, by wesprzeć finansowo swoje dzieci i wnuki. Coraz częściej jednak aktywni seniorzy korzystają z kredytów, by realizować swoje marzenia: wybrać się w podróż, zakupić domek letniskowy lub w oddawać się swojemu hobby.

Kredyt dla emeryta – wszystko, co trzeba wiedzieć

Banki i instytucje pozabankowe chętnie udzielają pożyczek i kredytów emerytom. Kredytodawcy widzą w seniorach solidnych i uczciwych klientów, którzy terminowo spłacają zobowiązania oraz dysponują stałym dochodem. Emeryci nie są też zwykle wymagającymi klientami i najczęściej zaciągają niewielkie kredyty z krótkim okresem spłaty. Dlatego banki często dysponują specjalną ofertą kredytową skierowaną do osób starszych. To produkty, które wcale nie muszą być droższe od kredytów przygotowanych dla pozostałych grup klientów.

Na co zwracają uwagę banki?

Udzielając kredytów gotówkowych swoim klientom, banki zwracają uwagę przede wszystkim na trzy czynniki:

  1. wiek kredytobiorcy,
  2. wysokość dochodów oraz regularność ich wpływania na konto,
  3. historię kredytową.

Emeryt w wieku około 70 lat względnie łatwo otrzyma kredyt, pod warunkiem, że okres spłaty będzie krótki. Decyzję o udzieleniu kredytu trudniej będzie otrzymać osobom, które żyją dłużej niż 75 lat. Jaki jest zatem górny limit wieku w którym banki oferują kredyt dla emeryta? 80 lat to maksymalny dopuszczalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania, który oferowany jest tylko przez nieliczne banki. Pod tym kątem atrakcyjny jest zwłaszcza kredyt dla emeryta w Banku Pocztowym – w przypadku osób wnioskujących o kredyt, które w momencie spłacania zobowiązania przekroczą wiek 80 lat, bank wymaga polisy na życie z cesją kwoty kapitału, która pozostała do spłacenia.

Gdzie po kredyt dla seniorów?

Decydując się zaciągnięcie pożyczki lub kredytu, emeryci mogą skorzystać z usług:

  • banków,
  • firm pożyczkowych.

Banki oferują zwykle tańsze usługi kredytowe, jednak ze względu na spore ryzyko (związane z podeszłym wiekiem oraz niskimi dochodami potencjalnego kredytobiorcy) często odmawiają przyznania kredytu emerytom. Osoby ubiegające się o kredyt w banku muszą też spełnić szereg wymogów formalnych. Prostszym sposobem na otrzymanie pożyczki jest skorzystanie z usług firm pożyczkowych, które często nie uwzględniają kryterium wieku, nie interesuje ich też wysokość dochodów osób wnioskujących o pieniądze. Pożyczki w takich instytucjach są jednak zwykle droższe niż kredyty bankowe. Banki i firmy pożyczkowe oferują też często kredyt dla emeryta online.

Kredyt hipoteczny dla emeryta

Seniorzy mają też możliwość ubiegania o kredyt hipoteczny, który mogą przeznaczyć np. na zakup mieszkania. Należy jednak pamiętać, że senior otrzyma taki kredyt na krótszy okres spłaty niż osoby młodsze. Takie krótkoterminowe zadłużenie będzie się wiązać w wyższą kwotą comiesięcznej raty. Poza tym proces oceny przez bank zdolności kredytowej nie różni się od standardowego postępowania w sprawie przyznania kredytu hipotecznego. Koszt raty będzie zależał między innymi od wysokości kredytu, wkładu własnego, oprocentowania i okresu kredytowania. Szanse na przyznanie kredytu emerytowi przez bank mogą zwiększyć:

  • wniesienie wysokiej kwoty wkładu własnego,
  • wnioskowanie o kredyt razem z młodszym współkredytobiorcą,
  • wykupienie polisy na życie wraz z dokonaniem cesji na rzecz banki, która będzie równa kwocie zaciągniętego kredytu.