Jak zmniejszyć wysokość rat kredytów?

Domowy budżet jest prawdziwym wyzwaniem dla każdego, kto podejmuje się jego prowadzenia. Utrzymanie finansów w ryzach nie jest proste, szczególnie jeśli w ich składzie znajdują się różnego rodzaju kredyty wymagające stałych środków co miesiąc. Rzeczywiście przez szereg lat kupowaliśmy na raty dosłownie wszystko, począwszy od małych rzeczy po mieszkania i domy. To sprawiło, że kredyty wpisały się w naszą codzienność i tylko pozornie były ułatwieniem, bo w realnym świecie okazały się obciążeniem, które nie zawsze jest łatwe do spłaty.

Ujarzmić raty

Nie trzeba być ekspertem, by przewidzieć, że kredyty długoletnie tj. hipoteki spłaca się najtrudniej, aczkolwiek bardzo często to nie one stanowią największy problem. Zmieniająca się sytuacja na rynku sprawia, że nie możemy być pewni, czy w niedługim czasie nasz budżet nie wpadnie w prawdziwe tarapaty. Jednym z zabezpieczeń dla takich sytuacji jest bankowa zdolność kredytowa, nie mniej jednak sprawdza ona naszą wypłacalność wyłącznie w momencie zaciągania zadłużenia. Musimy zdawać sobie sprawę, że każda rata jest długiem i nie ma znaczenia, czy jest ona zawarta na karcie kredytowej, debetowej czy w postaci zakupu pralki.

Konsolidacja jak złoty środek

Jeśli zbierzemy wszystkie najmniejsze raty w całość, może się okazać, że każdego miesiąca do banku oddajemy lwią część swojego zarobku. Zmniejszenie wydatków na spłatę zobowiązań z tytułu kredytów na szczęście jest możliwe.

Rozwiązaniem, które o wiele szybciej i lepiej upora się z problemem, jest kredyt konsolidacyjny, który w istocie jest produktem stworzonym dla klientów, którzy chcą przede wszystkim płacić mniej. Decydując się na ten krok, sprawdźmy oprocentowanie w kilku placówkach, a także koszty prowizji i prowadzenia. Całkowite RRSO pozwoli na ocenienie, która konsolidacja jest najkorzystniejsza. Jeśli naprawdę zależy nam na pozbyciu się długów, nie powiększajmy kredytów konsolidacyjnych o dodatkową kwotę, która w istocie jest kolejną ratą mocno drylującą domowy budżet. Połączenie kilku kredytów w jeden i wydłużenie okresu spłaty jest kompromisem pozwalającym na rzetelną spłatę i zachowanie prywatnych finansów w dobrej kondycji. Nie mniej jednak pamiętajmy, że im bardziej wydłużymy okres spłaty, tym rzeczywista wartość długu wzrasta, dlatego unikajmy — jeśli możemy — nadmiernego przeciągania końca spłaty.

Pożyczka dla każdego zadłużonego

W momencie, w którym nie uzyskamy pozytywnej odpowiedzi na wniosek z banku, warto zastanowić się nad pozabankową pożyczką dla zadłużonych. W tym przypadku także uzyskamy niższą ratę poprzez konsolidację naszego zadłużenia.

Instytucje finansowe udzielające pożyczek pozabankowych są bardziej otwarte i przychylne, dlatego też wnioskodawcami mogą być także osoby posiadające złą historię kredytową. Oczywiście, to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w przypadku mniejszych zobowiązań sięgających rzędu kilku tysięcy złotych.

Uciążliwe raty wymagają dobrze przygotowanych rozwiązań — zarówno kredyty konsolidacyjne, jak i pożyczki pozabankowe spełniają wysokie oczekiwania klientów i pozwalają na zmniejszenie cyklicznych zobowiązań finansowych.