Kredyt refinansowy – w odpowiedzi na zmieniający się rynek

Właścicieli zaciągniętych kilka lat temu kredytów interesuje często kredyt refinansowy. Co to jest i dlaczego wydaje się tak atrakcyjny dla klientów banków? Jak znaleźć najbardziej korzystny kredyt refinansowy? Kalkulator online szybko i sprawnie odnajdzie i porówna interesujący nas oferty.

Kredyt refinansowy – co to jest?

Kredyty hipoteczne zaciągane są przez klientów banków nierzadko na 30, a nawet 50 lat. Takie umowy kredytowe zawierane są na określonych zasadach, które trudno zmienić. Tymczasem sytuacja gospodarcza, możliwości finansowe kredytobiorców oraz oferty kredytowe banków podlegają nieustannym zmianom. Na rynku cały czas pojawiają się nowe, niekiedy bardziej atrakcyjne propozycje instytucji bankowych, które sprawiają, że warunki udzielonego kilka lat wcześniej kredytu przestają być atrakcyjne. Konsumenci szukają wówczas możliwości zawarcia nowej, lepszej umowy kredytowej w innym banku. Takie działania umożliwia kredyt refinansowy. Co to takiego?

Kredyt refinansowy – definicja

Przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego umożliwia kredyt refinansowy. Definicja kredytu refinansowego mówi o tym, że jest to kredyt udzielany w celu spłaty innego zobowiązania. Warto podkreślić, że kredyt refinansowy przeznaczony jest na spłatę jednego zadłużenia, a nie kilku, jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Zaciągnięcie kredytu refinansowego oznacza całkowitą spłatę zobowiązania w jednym banku i zaciągnięcie w kolejnego w drugim na nowych – zwykle bardziej atrakcyjnych – zasadach.

Dla kogo kredyt refinansowy?

Z kredytów refinansowych mogą korzystać zarówno właściciele kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych. To rozwiązanie dla tych, którzy nie są zadowoleni z aktualnych warunków umów kredytowych i poszukują sposobu, by zmniejszyć koszt obsługi swoich zobowiązań finansowych. Odnalezienie takiego tańszego kredytu jest jak najbardziej możliwe, gdyż oprocentowanie tego rodzaju produktów finansowych jest obecnie dużo niższe, niż kilka lat temu. Sam proces ubiegania się o kredyt refinansowy jest identyczny, jak w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych lub hipotecznych i wiąże się z badaniem zdolności kredytowej klienta banku.

Czy to się opłaca?

Osoby poszukujące dobrego kredytu refinansowego zwykle oczekują zmniejszenia raty kredytu przy zachowaniu takiego samego okresu spłaty zobowiązania. Znalezienie takiej oferty nie musi być trudne. Polski rynek usług finansowych szybko się bowiem zmienia, a banki przygotowują coraz bardziej atrakcyjne oferty kredytów i pożyczek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na bieżąco kontrolować pojawiające się na rynku oferty i reagować, gdy znajdziemy kredyt refinansowy skrojony na miarę naszych potrzeb.

Od czego zależą raty kredytu?

Wysokość comiesięcznej raty zależy od różnych czynników. Na część z nich nie mamy wpływu, inne natomiast podlegają negocjacji z bankiem. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o wysokość marży bankowej, która zapisana jest w umowie z kredytodawcą. Konsumenci zainteresowani kredytem refinansowym powinni więc poszukiwać ofert z niższą marżą niż ta, którą przewiduje ich aktualna umowa kredytowa.

Porównaj oferty

W jaki sposób szybko odnaleźć w sieci atrakcyjny kredyt refinansowy? Kalkulator online to proste w obsłudze narzędzie, które błyskawicznie porówna dla nas wiele dostępnych na rynku ofert. Wystarczy wpisać w nim kilka niezbędnych danych dotyczących aktualnie posiadanego kredytu, w tym obecną marżę bankową, kwotę pozostałą do spłaty, a także okres kredytowania oraz podać podstawowe informacje o kredytobiorcy i jego sytuacji materialnej.

Uwaga na dodatkowe opłaty

Poszukując nowego kredytu, który zastąpi obecnie spłacany kredyt hipoteczny, koniecznie należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, które mogą zostać naliczone zarówno przez bank, z którego usług rezygnujemy, jak i przez nowego kredytodawcę. To one mogą bowiem zaważyć na tym czy kredyt refinansowy będzie się ostatecznie opłacać. Chodzi zwłaszcza o:

  • prowizję dla nowego banku udzielającego kredytu,
  • opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązań w banku, z którego usług rezygnujemy,
  • ewentualne inne koszty generowane podczas przeprowadzania refinansowania kredytu,
  • opłaty związane ze zmianami w księdze wieczystej (w przypadku kredytu hipotecznego).

Niekiedy kredyt refinansowy może okazać się korzystnym rozwiązaniem nawet wówczas, gdy okaże się, że po jego zaciągnięciu całkowity koszt spłaty zadłużenia wzrośnie. Z tego rodzaju ofert korzystają bowiem również osoby, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i które szukają sposobu na obniżenie pojedynczych rat pożyczki, dzięki czemu łatwiej uporają się z jej spłatą.