Kiedy warto ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Kilkadziesiąt rat w miesiącu skutecznie drenuje domowe finanse, sprawiając, że ich spłata może stać się coraz trudniejsza. Podczas zaciągania kolejnych kredytów zazwyczaj nasza kondycja finansowa jest przynajmniej dobra i jesteśmy pewni, że bieg czasu i wydarzeń tego nie zmieni. Niestety, jak pokazuje wiele przykładów, życie potrafi płatać nam niemiłe figle i skutecznie zniweczyć nasze wcześniejsze plany i założenia. Utrata pracy, choroba, droższe koszty utrzymania czy inne niespodziewane wydatki są najczęstszymi przyczynami braku możliwości regularnego spłacania kolejnych zobowiązań bankowych.

Rozwiązanie dla Twoich finansów

Dla wielu osób doskonałym rozwiązaniem okazują się kredyty konsolidacyjne, które w istocie są stworzone dla klientów posiadających kilka zobowiązań w różnych bankach. Nie ma znaczenia czy posiadamy kilka umów kredytowych na zakup urządzeń domowych, samochodu czy może posiadamy obciążenie w postaci kredytu hipotecznego. Dla banku, w którym zamierzamy zaciągnąć kredyt konsolidacyjny istotna jest nasza zdolność kredytowa i możliwość spłaty zobowiązania.

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie podliczmy ile tak naprawdę mamy tego rodzaju obciążeń. Nie pomijajmy kart debetowych i kredytowych, które także należą do grupy kredytów. Lista wszystkich zobowiązań pozwala oszacować rzeczywistą, potrzebną kwotę. Kolejno zastanówmy się, czy chcemy by nasz kredyt konsolidacyjny został zabezpieczony hipoteką, czy też wolimy wyłącznie samo ubezpieczenie. Pamiętajmy, że ten pierwszy wariant pozwala na sięgnięcie po niższe koszta i odsetki, a więc rodzi dodatkową oszczędność.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Najczęściej powtarzaną zaletą jest zamian kilku uciążliwych rat w jedną, która w istocie jest mniejszym obciążeniem. Głównym zadaniem kredytów konsolidacyjnych jest bowiem poprawa płynności finansowej kredytobiorcy i umożliwienie mu terminowej, rzetelnej spłaty. Pamiętajmy, że tak naprawdę bankom zależy na tym, by ich pieniądze do nich wracały, dlatego kredyty konsolidacyjne są zaliczane do najbardziej przyjaznych i nietrudnych do uzyskania.

Pozwalają rozwiązać trudne sytuacje, zanim te przybiorą dramatyczny obrót tzn. dojdzie do dużych opóźnień w spłatach kolejnych rat, a nawet do windykacji komorniczej. Dłuższy okres spłaty umożliwia lepsze zaplanowanie wydatków i wpisanie niskiej raty w budżet.

O czym warto pamiętać?

Załóżmy, że obecnie mamy trzy kredyty : gotówkowy, samochodowy i kartę kredytową. Najlepiej skonsolidować je wszystkie, ale nie zawsze -wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z kredytów kończy się np. za dwa miesiące. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest konsolidacja tylko tych zobowiązań, których spłata zajmie nam więcej czasu.

Kredyty konsolidacyjne nie tylko wydłużają okres spłaty i obniżają ratę, ale też – w ogólnym rozrachunku – podnoszą rzeczywiste zadłużenie. Dlatego też jeśli chcemy naprawdę zmniejszyć nasze wydatki kredytowe nie dajmy się skusić na dodatkową kwotę oferowaną przez bank. Nader często zainteresowanym kredytami konsolidacyjnymi banki proponują dodatkową kwotę, którą klient może dowolnie wykorzystać. To nic innego jak kolejne zadłużenie.