Windykacja. Przeprowadzić samodzielnie czy zlecić zewnętrznej firmie?

Nieopłacane w terminie faktury to również Twój przedsiębiorczy koszmar? Windykacja nie należy do najprzyjemniejszych zadań i w zależności od powagi sytuacji warto przeprowadzić ją samodzielnie lub z pomocą zewnętrznej firmy.

Windykacja – czym jest i jak ją przeprowadzić?

Windykacja to nic innego jak wszelkie działania zmierzające do odzyskania należnych pieniędzy. Na jej przeprowadzenie istnieją dwa podstawowe sposoby – samodzielne próby nakłonienia drugiej strony do regulacji należności lub zatrudnienie zewnętrznej firmy, która zgodnie z powszechnie przyjętymi normami zrobi to za Ciebie.

BIG Info Motor podaje, że około 50% polskich firm ma problem z terminowym otrzymaniem płatności

Zwróć uwagę, że klient klientowi nie równy i nie zawsze zwlekanie w spłacie wiąże się z ryzykiem całkowitego braku możliwości odzyskania należności. Warto więc dostosować metody do zaistniałego problemu.

Jak przygotować się do przeprowadzenia windykacji?

Pamiętaj, zwłoka zawsze działa na Twoją niekorzyść, dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, staraj się zdobyć należne Ci pieniądze jak najszybciej. Zanim jednak do tego przystąpisz, wiedz, że istnieją dwa typy windykacji:

Miękka, czyli polubowna

W jej zakresie umiejscawiają się wszelkie próby kontaktu z klientem za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej, rozmowy telefonicznej lub SMS’ów. To jeden z pierwszych etapów działania, który bardzo często kończy się przekazaniem informacji do rejestru dłużników, czyli tak zwanego Biura Informacji Gospodarczej.

Twarda, czyli prowadzona drogą sądową

W tym typie nie ma mowy o polubownym rozwiązaniu. Przedsiębiorcy decydują się na nią w przypadku, w którym zarówno kontakt z klientem staje się niemożliwy, jak i tym bardziej dobrowolne zwrócenie należnych kosztów. Jak to działa? Wydawany jest nakaz zapłaty, a w przypadku braku dalszej reakcji sprawę kieruje się do kancelarii komorniczej, a później sądu.

Samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

To pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, poprzedzając to poważnymi przemyśleniami. Jeśli posiadasz umiejętności negocjacyjne, komunikacja z ludźmi nie sprawa Ci problemu, a prawo masz w małym palcu – wybierz samodzielne działanie, bo wtedy na pewno zaoszczędzisz jakąś sumę pieniędzy (więcej na temat prowadzenia finansów firmy znajdziesz w tym tekście: Wydatki w firmie. W jaki sposób nad nimi zapanować?) Jeśli jednak wolisz postawić na specjalistów i mieć pewność, że należność zostanie odzyskana licz się z tym, że będziesz zmuszony to zapłacenia za tę usługę.