Pożyczka konsolidacyjna – jak ją wybrać?

Zarządzanie domowymi finansami jest nie lada wyzwaniem. Utrzymanie ich w ryzach wymaga prawdziwych umiejętności wytrawnego księgowego i to bez znajomości meandrów tego fachu. Osoby, które robią to od wielu lat doskonale wiedzą, że założenia i plany bardzo szybko mogą zostać zamiecione i zapomniane, szczególnie jeśli w miesięcznym zestawieniu rachunków, obok wydatków na życie pojawiają się coraz bardziej znienawidzone raty kredytów. Te potrafią zapędzić każdego w przysłowiowy kozi róg i sprawić, że utrzymanie w dobrej formie płynności finansowej może okazać prawdziwym wyczynem, który z czasem graniczy z cudem.

Konsolidacja w dobrych krokach

Jednym z lepszych rozwiązań pozwalających na przywrócenie spokoju jest pożyczka konsolidacyjna. Jej zadaniem jest przede wszystkim spłata wszystkich niecierpiących zwłoki zobowiązań, przy jednoczesnym obniżeniu raty. Dodajmy, że kredyty konsolidacyjne wyróżniają się jedną, wspólną ratą i dłuższym okresem spłaty, co w praktycznym ujęciu zdecydowanie pomaga uporać się z zadłużeniem.

Wybranie właściwego produktu finansowego może początkowo wydawać się nieco skomplikowane. Do wyboru mamy bowiem kredyty bankowe i pożyczki konsolidacyjne. I jedne, i drugie mają sporo zalet i wspólny cel. Nasz wybór powinien być uzależniony od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Zazwyczaj, kiedy pojawiają się trudności z regulowaniem kilku zobowiązań ratalnych, jesteśmy weryfikowani przez banki jako klienci bez odpowiedniej zdolności kredytowej. Stąd też kredyty konsolidacyjne zaciąga się jeszcze przed poważniejszymi opóźnieniami w dotychczasowych spłatach. Ponadto, jeśli nasze zarobki się obniżyły, albo też wydatki na życie wzrosły także możemy otrzymać odmowę z banku.

Pożyczka konsolidacyjna

W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest oczywiście pożyczka konsolidacyjna udzielana przez wiarygodne instytucje finansowe. Zanim zdecydujemy się na konkretną propozycję, pamiętajmy o wnikliwym przeczytaniu i przeanalizowaniu umowy wraz z regulaminem. Ta zasada dotyczy zresztą każdej umowy kredytowej i pożyczkowej, niezależnie od tego, czy swoje kroki kierujemy do banku, czy też wybieramy proste pożyczki udzielane przez Internet.

Wiarygodność firmy powinna być dla nas pierwszym, pozytywnym sygnałem, który pokaże nam te instytucje, które warto wziąć pod uwagę. Sprawdzamy więc, czy interesującej firmy nie ma na liście ostrzeżeń KNF, a także możemy zasięgnąć opinii na jej temat w Związku Firm Pożyczkowych. Wszelkiego rodzaju rozpoznawalność, pojawianie się w szeroko rozumianych mediach oraz nagrody to dobry znak, podobnie jak działalność, która nie skupia się wyłącznie na polskim rynku. Renoma liczona w latach obecności jest znaczącym czynnikiem, który wskazuje na godną zaufania instytucję.

Zdecydowanie unikajmy tych pożyczkodawców, którzy chcą otrzymać wpłatę przygotowawczą i tych, które nie udostępniają do analizy dokumentów tj. umowa i regulamin. Poza tym powinniśmy wystrzegać się instytucji niepodających swoich danych kontaktowych i adresowych — w takim przypadku nie wiemy z kim podpisujemy umowę.

Pamiętajmy, by wysokość pożyczki była zbieżna z rzeczywistą, potrzebną nam kwotą. Zanim wybierzemy system ratalny, obliczmy, jakie są nasze realne możliwości spłaty i to do nich dostosujmy wysokość rat i ich długość.