Kredyt na PIT, czyli prosty sposób pożyczania pieniędzy

Wielu klientów kuszą przygotowane przez banki oferty, w ramach których można otrzymać kredyt na PIT. Chodzi o uproszczoną procedurę wnioskowania o pieniądze, w ramach której wystarczy przedstawić jedynie dowód osobisty oraz roczne zeznanie podatkowe. Kredyt na PIT 11, opierający się o informacje z zeznania podatkowego od pracodawcy, to szybki sposób na otrzymanie gotówki.

Co to jest kredyt na PIT?

Kredyt na PIT to dostępna w wielu bankach, atrakcyjna oferta pożyczania pieniędzy. Jej cechy charakterystyczne to:

  • minimum formalności przy ubieganiu się o kredyt,
  • szybka decyzja kredytodawcy oraz błyskawiczna wypłata pieniędzy na konto.

By pożyczyć pieniądze, wystarczy okazać wypełniony formularz rocznego zeznania podatkowego, czyli tzw. PIT. Poza tym kredyty na PIT niewiele różnią się od zwykłych kredytów gotówkowych udzielanych przez banki.

Wszystko w jednym dokumencie

Osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymują deklarację PIT. Taki dokument pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi do końca lutego. Jest on podstawą do wypełnienia przez podatnika rocznej deklaracji podatkowej. PIT od pracodawcy zawiera wiele szczegółowych informacji, m.in dane osobowe, źródło i wysokość dochodów, koszty uzyskania przychodu oraz wysokość zaliczek na podatek. Znajdują się w nim niemal wszystkie dane, które musi poznać kredytodawca przed wydaniem decyzji o pożyczeniu pieniędzy klientowi. Dzięki temu ubiegająca się o kredyt osoba nie musi już przedstawiać dodatkowych i kłopotliwych z pozyskaniu zaświadczeń o zarobkach lub wyciągów z konta.

Kredyt na PIT w ofertach banków

Wielu kredytodawców przygotowało dla swoich klientów specjalne oferty kredytów na PIT. Zachętą do skorzystania z tych produktów jest uproszczona procedura ubiegania się o pieniądze, krótka lista niezbędnych do złożenia dokumentów i niedługi czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu. Najczęściej udzielane kredyty to kredyt na PIT 11. Niekiedy banki akceptują też deklaracje podatkowe PIT40a PIT 36 i PIT 37. Pożyczone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Warto mieć na uwadze, że niektóre banki nie dysponują odrębną ofertą kredytów na PIT, faktycznie jednak dopuszczają przedstawienie deklaracji podatkowych PIT podczas procedury ubiegania się o udzielenie standardowego kredytu gotówkowego.

Jak uzyskać kredyt na PIT 11?

Poza minimalizacją liczby przedstawianych zaświadczeń, proces oceny zdolności kredytowej klienta nie różni się od standardowej procedury stosowanej przez banki. Warto jednak pamiętać że tego rodzaju oferta jest ograniczona czasowo i obowiązuje zwykle na przełomie zimy i wiosny, czyli w okresie, gdy podatnicy rozliczają się z fiskusem.

Kredyt na PIT 2018 – przygotuj dokumenty i złóż wniosek

Kredyt na PIT 2018 można otrzymać na podstawie zeznania podatkowego za rok 2018, które zostało przygotowane na początku 2019 roku. Kredyt na PIT 2019 otrzymamy na podstawie zeznania za rok bieżący. Do złożenia wniosku o kredyt, oprócz deklaracji PIT, potrzebny będzie również dowód osobisty. Warto jednak pamiętać, że niektórzy kredytodawcy mogą zechcieć zweryfikować dane przedstawione w PIT, prosząc o przedłożenie dodatkowych zaświadczeń, które potwierdzą deklarowaną wysokość dochodów.

Procedura złożenia wniosku o kredyt na PIT jest zwykle taka sama, jak w przypadku standardowych ofert kredytowych. Wiele banków umożliwia złożenie wniosku online. W takim wypadku deklarację podatkową PIT należy zeskanować i przesłać w formie elektronicznej. Proces decyzyjny dotyczący przyznania kredytu jest zwykle zautomatyzowany, dzięki czemu informację o przyznaniu środków i przelew środków na konto otrzymamy w kilka minut.

Kredyt nie dla każdego?

Warto pamiętać, że kredyt na PIT nie jest dostępny dla wszystkich klientów banków. Tego rodzaju oferta skierowana jest najczęściej do osób zatrudnionych na umowę o pracę. Z otrzymaniem kredytu na PIT problem będą mieli między innymi przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione. Zdarza się także, że niektóre banki wprowadzają inne ograniczenia w ofertach kredytów na PIT, proponując niższe, niż w przypadku standardowych ofert, maksymalne kwoty kredytów oraz krótsze okresy spłaty. Inne ograniczenie to wspomniana już sezonowość oferty kredytów na PIT.