Zakładasz nową firmę? Sprawdź, ile będziesz musiał zapłacić za składki ZUS

O podwyżce minimalnego wynagrodzenia słyszał każdy, ale jeśli jesteś przedsiębiorcą dopiero wkraczającym na drogę biznesu, w pierwszej kolejności powinny zainteresować się składki ZUS, bo ich wartość również wzrosła.

Ile będą wynosić składki ZUS w 2017 roku?

Wysokość składek zdrowotnych jednoznacznie uzależniona jest od osiąganego wynagrodzenia. Jeśli minimalne wynagrodzenie każdego z pracowników wzrosło do 2000 zł brutto to znak, że i ubezpieczenie wzrośnie – przy najbardziej optymistycznej wersji o 150 zł, co w skali rocznej osiąga wartość 600 zł.

Gdyby rozbić to na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, sytuacja wygląda następująco:

  • składka emerytalna – 117,12 zł,
  • składka rentowa – 48 zł,
  • składka wypadkowa – 10,80 zł,
  • składka chorobowa – 14, 70 zł.

Jak sytuacja ma się w porównaniu do roku 2016?

Po przejrzeniu statystyk z roku poprzedniego i porównaniu z obecnymi, można jasno stwierdzić, że wzrostem charakteryzuje się każdy rodzaj składek zdrowotnych – od emerytalnych o 8,78 zł, przez rentowe o 3,60 zł, chorobowe o 1,10 zł po wypadkowe, których wartość podskoczyła o 0,81 zł.

Co to oznacza dla Ciebie, przedsiębiorco? W 2017 roku w skali miesiąca składki zdrowotne wzrosną o 14,29 zł, a roku 171 zł.

Planujesz założyć własną firmę? Śledź podawane informacje

Jeśli masz w planach rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, informacje związane z wysokością składek zdrowotnych powinny przykuwać Twoją uwagę. W końcu będą mieć bezpośredni wpływ na finanse Twojej firmy, które zasługują na szczególną uwagę i analizę. (Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule: Wydatki w firmie. W jaki sposób nad nimi zapanować?) 2017 roku za podstawę do wyliczenia wysokości składek uznano 3/4 całego miesięcznego wynagrodzenia, łącznie z wypłatami zdobytego zysku.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wygłosił w połowie stycznia przemówienie, zawierające informacje, po których można wnioskować, że średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, w ostatniej części roku 2016 wynosiło około 4400 zł. Na jej podstawie można wyliczyć przewidywaną wysokość składki zdrowotnej, która z prostego rachunku wynosi… 3303 zł (wartość 75% wynagrodzenia, pamiętasz?)
Oznacza to, że składki zdrowotne w ogólnym rozrachunku w 2017 roku wyniosą 297, 28 zł, czyli w porównaniu do roku poprzedniego wzrosną o 8,33 zł. To najwyższy wzrost składek ZUS ze wszystkich zanotowanych.