Nieprawidłowe rozliczenie VAT – błąd każdego początkującego przedsiębiorcy?
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej pociąga za sobą szereg obowiązków – rozliczenie podatku VAT to tylko jeden z nich. Jesteś początkującym przedsiębiorcą? W takim razie przyda Ci się kilka podpowiedzi, jak zrobić to prawidłowo.
Bądź ostrożny i działaj w określonym terminie
Artykuł przyda się tym bardziej tym przedsiębiorcom, którzy postanowili samodzielnie zająć się prowadzeniem księgowości we własnej firmie. Na początku łatwo o błędy, dlatego zanim rozliczysz pierwszy podatek VAT, dowiedz się, jakie konsekwencje grożą Ci w przypadku opóźnień i co najważniejsze – jak ich uniknąć.
Bądź ostrożny w momencie wystawiania faktur
Kiedy pierwszy klient zapuka do drzwi Twojego biura lub złoży pierwsze zamówienie w Twoim sklepie, przekonasz się, że to, co będziesz chciał osiągnąć najbardziej to finalizacja transakcji. W dokumentacji sprzedaży na rzecz firmy można korzystać z wystawiania faktur (o nich więcej w tym artykule: Wydatki w firmie. W jaki sposób nad nimi zapanować?) pozbawionych podatku VAT. Jednak co dzieje się, kiedy jako przedsiębiorca popełnisz błąd i zaznaczysz, że podatek VAT został wykazany?
Przypominamy: Przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność mają prawo wykorzystać zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy o podatku od towarów i usług.
Nie będziesz miał w tej sytuacji innego wyjścia niż obowiązek odprowadzenia zaznaczonej kwoty do urzędu skarbowego. Nie wymaga to złożenia jakiejkolwiek deklaracji, a jedynie wpłaty do 25. dnia następnego miesiąca. Skutkuje jednak brakiem możliwości skorzystania z odliczenia VAT-u od zakupów, bo prawo to mają wyłącznie przedsiębiorcy z wypełnionymi obowiązkami formalnymi.
Sądzisz, że stworzenie błędnej dokumentacji to nie aż tak duży problem? W pierwszych dniach nie, bo ucierpi głównie nabywca danego towaru, ale pewnie nie postawi Cię to w zbyt dobrym świetle.
Pilnuj terminu składania deklaracji
W momencie, w którym zarejestrujesz się jak VAT-owiec weźmiesz na siebie obowiązek terminowego składania deklaracji podatkowych. Masz na to czas do 25. dnia miesiąca tuż po danym okresie rozliczeniowym. Co jeśli zapomnisz o złożeniu deklaracji?
Na taką sytuację urzędy wystosowały kary grzywny, które zazwyczaj i dla przeciętnego przedsiębiorcy wynoszą kilkaset złotych, ale zdarzają się przypadki, w których osiągają wartość nawet kilku tysięcy złotych.
Podatek plus odsetki
Jako przedsiębiorca zarejestrowany w podatku VAT powinieneś mieć świadomość, że nieterminowość karana jest nie tylko grzywną, ale również odsetkami. Te wylicza się przede wszystkim na podstawie dni upływających od terminu zapłaty do dnia dokonania płatności.